HISTÓRIA TENISU

Od holých rúk k rakete

Podľa viacerých historikov tenis ako hra vznikol vo Francúzsku v 11. alebo začiatkom 12. storočia. Túto hru nazývali jeu de paume, v preklade z francúzštiny hra rúk, ruky, alebo hra s rukou, rukami. Táto hra, pri ktorej sa loptička odbíjala holými rukami, sa považuje za predchodkyňu tenisu ako takého. 

Loptička sa najskôr odbíjala holými rukami, neskôr si hráči omotávali ruky látkou, potom začali používať rukavice a až v 16. storočí prišli na svet prvé tenisové rakety. Veľkou inováciou bola raketa, s ktorou prišiel Mitelli. Do rámu rakety spravil otvory, cez ktoré potomviedol výplet. Taktiež obalil aj držadlo rakety kožou. Prvý tenisový dvorec bol postavený v Anglicku kráľom Henrichom VII. Loptičky boli prevažne z kože, korku alebo plátna. Tieto loptičky od zeme veľmi neskákali, preto sa tenis na začiatku hrával výhradn vnútri, v halách. Pre lepší kontrast bol povrch a taktiež steny hál tmavej farby a loptičky bielej farby. Po celej Európe boli stovky takýchto hál, najviac v Paríži. Až okolo roku 1850 sa objavil kaučuk a tak sa začali vyrábať prvé gumové loptičky. Tenis sa tak mohol začať hrávať aj vonku (na tráve), kte mali tieto loptičky dobrý odskok.

Tenis si patentoval

V roku 1873 si major anglickej armády Walter Clopton Wingfield patentoval hru pod názvom spharistike, odvodeného od gréckeho slova pre hru s loptičkami. Patentoval si taktiež aj náčinie, dve žrde, sieť, rakety a gumené loptičky. Vedľajší názov pre túto hru bol lawn tenis (v preklade trávnikový tenis). Z Anglicka sa hra rozšírila aj do USA. V roku 1876 Marylebone Cricket Club (Marylebonský kriketový klub) pozmenil niektoré Wingfieldove pravidlá tenisu. Medzi najpodstatnejšie zmeny patrili vymenenie bodovacieho systému na ten súčasný, zavedenie zhody a výhody, taktiež bol pridaný systém dvoch podaní, namiesto jedného.

Prvé tenisové turnaje

Jednou z najväčších udalosti tenisovej histórie bolo bezpochyby zorganizovanie prvého tenisového turnaja. Stalo sa tak v roku 1877 v Londýne na predmestí Wimbledon, kde sa na trávnatých dvorcoch hrali prvé oficiálne tenisové zápasy. Vtedy zakladatelia All England Clubu ani netušili ako dlho a aký význam v histórii tenisu bude tento turnaj znamenať. Na turnaji sa hrali len mužské dvojhry a tieto zápasy sledovalo len zopár stovák ľudí. V súčasnosti ma Centrálny dvorec kapacitu 15.000 a zápasy prostredníctvom televíznych obrazoviek môžu sledovať milióny po celom svete. J. H. Walsh, vydavateľ športových novín, venoval pre prvých víťazov turnaja putovný pohár v cene 25 guineí. Prvým historickým víťazom sa stal Spencer Wiliam Gore.

Taktiež v roku 1877 vznikol podobný turnaj aj v USA (súčasný US Open). Na tomto turnaji sa však mohli zúčastniť len hráči, obyvatelia USA. Vo Francúzku vznikol turnaj v roku 1891 a Austrália spolu s Novým Zélandom si založili turnaj v roku 1905. Tieto štyri turnaje sa postupne vyvinuli do dnešnej podoby štyroch najprestížnejších turnajov na svete, Grand-Slamov.

1. marca 1913 bola Australáziou, Rakúskom, Belgickom, Dánskom, Francúzskom, Holandskom, Nemeckom, Ruskom, JAR, Španielskom, Švajčiarskom a Švédskom založená Medzinárodná federácia trávnikového tenisu (International Lawn Tennis Federation), ktorá v roku 1972 zmenila názov na ITF (International Tennis Federation, Medzinárodná tenisová federácia).K nám sa tenis postupne dostával hlavne z Nemecka. V roku 1918 bola založena Československá tenisová asociácia. V roku 1970 vznikol Československý tenisový zväz a po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 aj následne Slovenský tenisový zväz.